A boat goes to 36 km downstream with the speed of the boat in still water 15 km/hr in still water and it goes to 28 km in upstream with the speed of 3/5 of the speed of the boat in still water. How much time was taken by the boat to cover the total distance, if the speed of the stream is 3 km/hr?
A boat goes to 36 km downstream with the speed of the boat in still water 15 km/hr in still water and it goes to 28 km in upstream with the speed of 3/5 of the speed of the boat in still water. How much time was taken by the boat to cover the total distance, if the speed of the stream is 3 km/hr? Correct Answer 6.66 hours
Relative speed of boat in downstream = 15 + 3 = 18 km/hr
Relative speed of boat in upstream = 15 × 3/5 – 3 = 6 km/hr
Time taken by boat in downstream = 36/18 = 2 hr
Time taken by boat in upstream = 28/6 = 4.66 hr
Total time = 2 + 4.66 = 6.66 hours
∴ The boat takes 6.66 hours to cover the total distance.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025