If a train runs with the speed of 48 km/h, it reaches its destination late by 12 minutes. However. If its speed in 64 km/h it is late by 3 minutes only. The right time for the train to cover its journey (in minutes) is∶
If a train runs with the speed of 48 km/h, it reaches its destination late by 12 minutes. However. If its speed in 64 km/h it is late by 3 minutes only. The right time for the train to cover its journey (in minutes) is∶ Correct Answer 24
Let right time for the train to cover its journey (in minutes) be x min,
As we know,
Distance = Speed × Time
Distance is same, then
According to the question
48 × (x + 12)/60 = 64 × (x + 3)/60
3 (x + 12) = 4 (x + 3)
3x + 36 = 4x + 12
4x - 3x = 36 - 12
x = 24 min
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025