If a train runs with the speed of 52 km/h, it reaches its destination late by 15 minutes. However. If its speed is 65 km/h, it is late by 5 minutes only. The right time for the train to cover its journey is∶

If a train runs with the speed of 52 km/h, it reaches its destination late by 15 minutes. However. If its speed is 65 km/h, it is late by 5 minutes only. The right time for the train to cover its journey is∶ Correct Answer 35 minutes

Let the right time for the train to cover its journey (in minutes) be x min,

As we know,

Distance = Speed × Time

Distance is same, then

According to the question

52 × (x + 15)/60 = 65 × (x + 5)/60

⇒ 4 (x + 15) = 5 (x + 5)

⇒ x = 35 min

Related Questions