If a train runs with the speed of 72 km/h, it reaches its destination late by 15 minutes. However, if its speed is 90 km/h, it is late by only 5 minutes. The correct time to cover its journey in minutes is:

If a train runs with the speed of 72 km/h, it reaches its destination late by 15 minutes. However, if its speed is 90 km/h, it is late by only 5 minutes. The correct time to cover its journey in minutes is: Correct Answer 35

Given:

A train runs with the speed of 72 km/h, it reaches its destination late = 15 minutes

A train runs with the speed of 90 km/h, it reaches its destination late = 5 minutes

Formula used:

Distance = Speed × Time

Concept used:

Distance is same

Calculation:

Let the correct time to covers its journey be x min

According to the question

⇒ 72 × (x + 15)/60 = 90 × (x + 5)/60

⇒ 4 × (x + 15) = 5 × (x + 5)

⇒ 4x + 60 = 5x + 25

⇒ (5x – 4x) = (60 – 25)

⇒ x = 35 min

∴ The correct time to covers its journey is 35 min

Related Questions