If Raj travels at speed of 24 km/hr, he reaches his destination 15 minutes late, however if he travels at speed of 26 km/hr, he reaches his destination 20 minutes early. Find the time taken by Raj to reach destination if he travels at speed of 13 km/hr.

If Raj travels at speed of 24 km/hr, he reaches his destination 15 minutes late, however if he travels at speed of 26 km/hr, he reaches his destination 20 minutes early. Find the time taken by Raj to reach destination if he travels at speed of 13 km/hr. Correct Answer 14 hr

GIVEN:

When Speed of Raj = 24 km/hr, then he reaches his destination 15 minutes late

When Speed of Raj = 26 km/hr, then he reaches his destination 20 minutes early

FORMULA USED:

Time = Distance / Speed

CALCULATION:

Let distance between his destination and home be A km.

Difference in time taken by Raj = 20 + 15 = 35 min = 35/60 hr = 7/12

Then,

⇒ A/24 – A/26 = 7/12

Solving,

⇒ A = 182 km

Speed = 13 km/hr

Time taken = 182/13

= 14 hr

Related Questions