A train 100 m long running at uniform speed crosses a station which is 500 m long in 25 seconds. How long will it take for the train to pass a station that is 380 m long?
A train 100 m long running at uniform speed crosses a station which is 500 m long in 25 seconds. How long will it take for the train to pass a station that is 380 m long? Correct Answer 20 seconds
Length of the train = L = 100 m
Length of the 1st station = S1 = 500 m
Time taken by train to cross the 1st station = T = 25 seconds
∴ Speed of the train = V = (L + S1)/T = (100 + 500)/25 = 24 m/s
Length of the 2nd station = S2 = 380 m
Time taken by train to cross the 2nd station = (L + S2)/V = (100 + 380)/24 = 20 seconds
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025