A motor car moves at a speed of 72 km/h and 54 km/h after and before repairing respectively. It covers X distance in 6 hours after repairing. How much time (in hours) will it take to cover 5X distance before repairing?
A motor car moves at a speed of 72 km/h and 54 km/h after and before repairing respectively. It covers X distance in 6 hours after repairing. How much time (in hours) will it take to cover 5X distance before repairing? Correct Answer 40
Let T be the time taken by the car to cover 5X distance before repairing
Since, distance = speed × time
So, X = 72 × 6
⇒ X = 432 km
Now, according to question
5 × 432 = 54 × T
⇒ T = 40 hours
∴ Required time is 40 hours
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025