Distance between two points A and B is 570 km. From point A car starts running towards B at 45 km/hr. At the same time another car starts running from B towards A at a speed of 50 km/hr. After how much time they will meet in each other?
Distance between two points A and B is 570 km. From point A car starts running towards B at 45 km/hr. At the same time another car starts running from B towards A at a speed of 50 km/hr. After how much time they will meet in each other? Correct Answer 6
As they are moving in the opposite direction
⇒ Relative speed of the cars = (45 + 50) = 95km/hr
Let after X hours they will meet each other
According to question,
⇒ 95 × X = 570
⇒ X = 6
∴ The cars will meet each other after 6 hours.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025