The distance between A and B is 300 km. From A a car starts running towards B at 40 km/hr. At the same time another car starts running from B towards A at a speed of 35 km/hr. After what time they will meet in each other?
The distance between A and B is 300 km. From A a car starts running towards B at 40 km/hr. At the same time another car starts running from B towards A at a speed of 35 km/hr. After what time they will meet in each other? Correct Answer 4 hours
⇒ Relative speed of the cars = (40 + 35) = 75 km/hr
Let they will meet each other after X hours
According to problem,
⇒ 75 × X = 300
⇒ X = 4 hr
∴ The cars will meet each other after 4 hours.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025