A boy goes to school with a speed of 3 km/hr, but he covers half distance then he remembers that he forgot the book at home so he goes back home with a speed of 5 km/hr. He takes 4 hrs for this process. How much speed should he increase to reach the school on time, If he normally takes 7 hrs to reach the school.
A boy goes to school with a speed of 3 km/hr, but he covers half distance then he remembers that he forgot the book at home so he goes back home with a speed of 5 km/hr. He takes 4 hrs for this process. How much speed should he increase to reach the school on time, If he normally takes 7 hrs to reach the school. Correct Answer 20/7 km/hr
Given:
Let the distance from home to school be 2x
Boy goes from home to school normal days = 7hrs
Concept:
In these types of questions, first find the distance between home to school then find the speed
Formula:
Distance = Speed × Time
Time = Distance/Speed
Calculation:
From 1st condition,
Time taken by boy to cover home to half distance and half distance to home = 4hrs
⇒ (x/3) + (x/5) = 4
⇒ 8x/15 = 4
⇒ x = 15/2
So, distance from home to school = 2x = 15km
From 2nd condition
Boys normal days speed = 15/7 km/hr
Remaining hours he had to cover from home to school = 7 - 4 = 3 hrs
Now,
His today’s speed from home to school = 15/3 = 5km/hr
Speed increased by him = 5 - 15/7 = 20/7 km/hr
∴ Boy increases his speed to reach the school on time = 20/7 km/hr.
Alternate solution:
Distance = (S1 × S2 × total time)/ (S1 + S2)
In 1st condition we use formula,
Half distance = 3 × 5 × 4/(3 + 5) = 15/2 km
Total distance from home to school = (15/2) × 2 = 15km
Normal speed by the boy when he goes from home to school = 15/7 km
Now remaining hours he have = 7 - 4 = 3 hrs
So speed = 15/3 = 5km/hr
Increase in speed = 5 - 15/7 = 20/7 km/hr
∴ Boy increase his speed to reach the school on time by = 20/7 km/hr