Two places are 400 m apart in the river. Two boat (A and B) starts from both places at the same time towards each other. If boat A is going downstream then another one is going upstream. The speed of boat A and B are 90 km/hr and 54 km/hr respectively then find after how much time they meet each other.
Two places are 400 m apart in the river. Two boat (A and B) starts from both places at the same time towards each other. If boat A is going downstream then another one is going upstream. The speed of boat A and B are 90 km/hr and 54 km/hr respectively then find after how much time they meet each other. Correct Answer 10 sec
Given:
Distance = 400 km
Speed of boat A = 90 km/hr
Speed of boat B = 54 km/hr
Formula:
Relative speed = S1 + S2 (in case of opposite direction)
Distance = Relative speed × time
Speed of upstream = speed of the boat – the speed of stream
Speed of downstream = speed of boat + speed of stream
x km/hr = x × (5/18) m/sec.
Calculation:
Let the speed of stream be x m/s
Speed of boat A = 90 km/hr = 90 × (5/18) = 25 m/s
Speed of boat B = 54 km/hr = 54 × (5/18) = 15 m/s
⇒Speed of Boat A in downstream = 25 + x
⇒ Speed of Boat B in upstream = 15 – x
Distance = relative speed × time
⇒ 400 = × t
⇒ t = 400/40 = 10 seconds
∴ Both the boat meet after 10 seconds