20 children and 6 adults are going to attend a birthday party, each child got sweets that are 10% of the total number of children and each adult got 25% of the total number of children. Find how many sweets were arranged by the organizer so that it will fulfill the requirements of sweets at the party?

20 children and 6 adults are going to attend a birthday party, each child got sweets that are 10% of the total number of children and each adult got 25% of the total number of children. Find how many sweets were arranged by the organizer so that it will fulfill the requirements of sweets at the party? Correct Answer 70

Given:

Total number of children = 20

Total number of Adults = 6

Each child got Sweets = 10% of total number of children

Each adult got sweets = 25% of total number of children

Concept used:

Total number of sweets = (Numbers of sweets each child got) × (Total number of students) + (Numbers of sweets each adult got) × (Total number of adults)

Calculation:

Numbers of sweets each child got = 10% of total number of children

⇒ 10% × 20

⇒ 10/100 × 20 = 2

⇒ Numbers of sweets each child got = 2

Numbers of sweets each adult got = 25% of total number of children

⇒ 25% × 20

⇒ 25/100 × 20

⇒ 5

⇒ Numbers of sweets each adult got = 5

Total number of sweets = (Numbers of sweets each child got) × (Total number of students) + (Numbers of sweets each adult got) × (Total number of adults)

⇒ Total number of sweets = 2 × 20 + 5 × 6

⇒ 40 + 30

⇒ 70

∴ Total numbers of sweets arranged by organizer = 70

Related Questions