In a school there are 75 students and 10 teachers, each student got sweets that are 20% of the total number of students and each teacher got sweets that are 40% of the total number of students. The total number of sweets got by all the students is what per cent of total number of sweets got by all the teachers?
In a school there are 75 students and 10 teachers, each student got sweets that are 20% of the total number of students and each teacher got sweets that are 40% of the total number of students. The total number of sweets got by all the students is what per cent of total number of sweets got by all the teachers? Correct Answer <strong style=""><span lang="EN-IN" style=" line-height: 115%; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; font-weight: normal;">375%</span></strong>
Given:
Total number of students = 75
Total number of teachers = 10
Number of sweets for each student = 20% of number of students
Number of sweets for each teacher = 40% of number of teachers
Formula:
New value = x / 100 × Actual Value (x = percentage value of original)
Calculation:
Number of sweets for each student = 20 / 100 × 75 = 15
Number of sweets for each teacher = 40 / 100 × 75 = 30
∴ Total number of sweets got by all the students = 75 × 15 = 1125
∴ Total number of sweets got by all the teachers = 10 × 30 = 300
∴ Required percentage = 1125 / 300 × 100% = 375%