A solution of syrup has 15% water. Another solution has 35% water. How many litres of the first solution must be added to the 40L of second solution to make a solution of 23% water?

A solution of syrup has 15% water. Another solution has 35% water. How many litres of the first solution must be added to the 40L of second solution to make a solution of 23% water? Correct Answer 60

Given:

In first solution of syrup quantity of water = 15%

In second solution syrup quantity of water = 35%

Calculation:

Let, x litres of first solution must be added

According to the question,

⇒ x × (15/100) + 40 × (35/100) = (x + 40) × (23/100)

⇒ 0.15x + 14 = 0.23x + 9.2

⇒ 0.08x = 4.8

⇒ 8x = 480

⇒ x = 60

∴ 60 litres of first solution must be added

Related Questions