A person sold an article at a loss of 16%. Had he sold it for Rs. 660 more, he would have gained 8%. If the article is sold at Rs. 3080, then how much profit percentage is gained ?

A person sold an article at a loss of 16%. Had he sold it for Rs. 660 more, he would have gained 8%. If the article is sold at Rs. 3080, then how much profit percentage is gained ? Correct Answer 12%

Concept used:

Profit% = (Profit/cost price) × 100

Calculation:

Let the cost price be 'X'.

⇒ 108X/100 - 84X/100 = 660

⇒ 24X = 66000

⇒ X = 2750

When article sold at Rs. 3080

⇒ Profit = 3080 - 2750 = 330

Profit%

⇒ (330/2750) × 100

⇒ 12%

∴ The profit% is 12%.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. The combined cost of three articles in a shop is Rs.4200. Two article sold at profit of 25% and 12.5% and third article is sold such that there is a loss of Rs.630. What is the loss percentage incurred on third article. I. The difference between cost price of highest article and lowest article is Rs.600. The costliest article is sold at a loss.  II, The cheapest item is sold at 25% profit. The the price of one of that article is the average price of the cheapest and costliest item.