A sold an article at a profit of 60% to B, B sold this article to C at a loss of 20%. If C bought it from B at a price of Rs. 2,048, then if A would sell the article for a price of Rs. 2,944 then what would be the percentage of loss or profit earned by A?

A sold an article at a profit of 60% to B, B sold this article to C at a loss of 20%. If C bought it from B at a price of Rs. 2,048, then if A would sell the article for a price of Rs. 2,944 then what would be the percentage of loss or profit earned by A? Correct Answer Profit of 84%

Let the cost price at which A bought be x.

A sold it to B with a profit of 60%

∴ SP1 = 160x/100

B sold it to C at a loss of 20%

∴ SP2 = 80SP1/100 = 2048

2048 = (160x/100) × (80/100)

∴ x = Rs. 1,600

Now, if SP1 was Rs. 2,944 there would be a profit

Profit% = × 100 = 84%

Profit% = 84%

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. The combined cost of three articles in a shop is Rs.4200. Two article sold at profit of 25% and 12.5% and third article is sold such that there is a loss of Rs.630. What is the loss percentage incurred on third article. I. The difference between cost price of highest article and lowest article is Rs.600. The costliest article is sold at a loss.  II, The cheapest item is sold at 25% profit. The the price of one of that article is the average price of the cheapest and costliest item.