A sold an article at Rs. 6000 and earns a certain profit and if he sold an article at Rs. 3500 and gets a loss. The loss incurred by A is 50% more than the profit earned. The profit percentage earned by A when he sold an article at Rs. 7000 is –
A sold an article at Rs. 6000 and earns a certain profit and if he sold an article at Rs. 3500 and gets a loss. The loss incurred by A is 50% more than the profit earned. The profit percentage earned by A when he sold an article at Rs. 7000 is – Correct Answer 40%
Given,
Let the cost price of an article be Rs. A.
Selling price = Rs. 6000
Profit = 6000 – A
Selling price = Rs.3500
Loss = A – 3500
Given,
⇒ (A – 3500) = (6000 – A) + (6000 – A) × 50/100
⇒ 2A – 7000 = 12000 – 2A + 6000 – A
⇒ A = 5000
Cost price of an article is Rs. 5000
Profit percentage when selling price is Rs. 7000
⇒ (7000 – 5000)/5000 × 100
⇒ 40%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025