A milkman sold 200 litres of milk in 5 days. Each day he sell 12 litre more milk than that of he sold on the earlier day. How many litres of milk did he sold on the first day
A milkman sold 200 litres of milk in 5 days. Each day he sell 12 litre more milk than that of he sold on the earlier day. How many litres of milk did he sold on the first day Correct Answer 16 L
Given
A milkman sold 200L milk in 5 days
He sold 12L more milk than earlier each day
Concept used
Simple addition
Calculation
⇒ Let milk be sold by milkman on first day = x
⇒ x + x + 12 + x + 24 + x + 36 + x + 48 = 200
⇒ 5x + 120 = 200
⇒ 5x = 80
⇒ x = 16
∴ Milkman sold 16L of milk on first day.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025