A mixture of alcohol and water weighing 121 liters contains 9.09% alcohol. How much alcohol should be added to make the quantity of alcohol and water in the ratio 1 : 2 ?

A mixture of alcohol and water weighing 121 liters contains 9.09% alcohol. How much alcohol should be added to make the quantity of alcohol and water in the ratio 1 : 2 ? Correct Answer 44 liters

Given:

Alcohol is 9.09% in 121 liters mixture.

Calculation:

Alcohol and water weighing 121 liters contain 9.09% alcohol.

Alcohol : water = 121 × (1/11) : 121 × (10/11)                

Alcohol : water = 11 : 110

Let the alcohol added in the mixture be x litres.

Alcohol : Water = (11 + x)/110 = 1/2

⇒ 22 + 2x = 110

⇒ 2x = 110 – 22

⇒ 2x = 88

⇒ x = 44

∴ Alcohol should be added 44 litres.

[ height="55px" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/10/6098d2e2fc3692da6e7c6617_16336117509611.png" width="180px">

9.09% → 1/11  

Related Questions

Jar A comprises a mixture of milk and water in the ratio of 3 : 2 respectively. Another mixture of milk and water is added to jar A and the ratio of milk and water in the resultant mixture changes. What was the initial quantity of mixture present in Jar A? I. The ratio of milk and water in the mixture that was added to Jar A was 2 : 1 respectively. II. The ratio of the new quantities of milk and water in Jar A was 8 : 5 respectively. The quantity of water in the mixture added to jar A was 6 litre.