There are two candidates P and Q in an election. During the campaign, 40% of the voters promised to vote for P, and rest for Q. However, on the day of election 15% of the voters went back on their promise to vote for P and instead voted for Q. 25% of the voters went back on their promise to vote for Q and instead voted for P. Suppose, P lost by 2 votes, then what was the total number of voters? 

There are two candidates P and Q in an election. During the campaign, 40% of the voters promised to vote for P, and rest for Q. However, on the day of election 15% of the voters went back on their promise to vote for P and instead voted for Q. 25% of the voters went back on their promise to vote for Q and instead voted for P. Suppose, P lost by 2 votes, then what was the total number of voters?  Correct Answer 100

Let; Total number of voters = X

Number of voters P was supposed to get = 0.4X

Number of voters Q was supposed to get =  0.6X

According to the given information;

Number of voters P got = 85/100 (0.4X) + 25/100 (0.6X)

Number of voters Q got = 75/100 (0.6X) + 15/100 (0.4X)

Q - P = 2

⇒ 75/100 (0.6X) + 15/100 (0.4X) - 85/100 (0.4X) - 25/100 (0.6X) = 2

⇒ 50/100 (0.6X) - 70/100 (0.4X) = 2

⇒ 30X - 28X = 200

⇒ 2X = 200

⇒ X = 100

Hence, total number of voters are 100.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.