In an election, Rahul and Modi participated. 2/5th of the voters promises to vote for Rahul and rest promises to vote for Modi. However, on the day of voting 15% of the voters who had decided to vote for Rahul actually voted for Modi and 25% of the voters who had decided to vote for Modi actually voted for Rahul. Find the total number of voters, if Modi wins by 850 votes.

In an election, Rahul and Modi participated. 2/5th of the voters promises to vote for Rahul and rest promises to vote for Modi. However, on the day of voting 15% of the voters who had decided to vote for Rahul actually voted for Modi and 25% of the voters who had decided to vote for Modi actually voted for Rahul. Find the total number of voters, if Modi wins by 850 votes. Correct Answer 42500

GIVEN:

Voters who promised to vote for Rahul = 2/5

Voters who went back to their promise = 15% of the voters from Rahul side and 25% of the voters from Modi side

CALCULATION:

Let the number of voters be 500

Number of voters promised to vote for Rahul = 2/5 × 500 = 200

Number of voters promised to vote for Modi = 3/5 × 500 = 300

Number of voters who went back from voting in favor of Rahul (15%) = 15/100 × 200 = 30

Number of voters who went back from voting in favor of Modi (25%) = 25/100 × 300 = 75

Total votes for Rahul = 200 - 30 + 75 = 245

Total votes for Modi = 300 + 30 - 75 = 255

Difference of voters = 255 - 245 = 10

∴ Total no. of voters = (850 × 500)/10 = 42,500

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.