Akhil takes 30 minutes extra to cover a distance of 150 km if he drives 10 km/h slower than his usual speed. How much time will be take to drive 90 km if he drives 15 km per hour slower than his usual speed?
Akhil takes 30 minutes extra to cover a distance of 150 km if he drives 10 km/h slower than his usual speed. How much time will be take to drive 90 km if he drives 15 km per hour slower than his usual speed? Correct Answer 2 h
Given:
Akhil takes 30 minutes i.e., 1/2 hour extra to cover a distance of 150 km if he drives 10 km/h slower than his usual speed.
Concept used:
Time = D/S
D = Distance
T = Time
Calculation:
Let the usual speed of Akhil be S km/h.
After a 10kmph reduction, the speed of Akhil = (S - 10) km/h
According to the question,
150/(S - 10) - 150/S = 1/2
⇒ 150 {1/(S - 10) - 1/S} = 1/2
⇒ 150 {(S - S + 10)/ {S × (S -10)} = 1/2
⇒ 150 {10/ {S × (S - 10)} = 1/2
⇒ S × (S - 10) = 2 × 150 × 10
⇒ S = 60
Now,
Time taken by Akhil to drive 90 km at (60 - 15) km/h i.e. 45km/h
⇒ (90/45) hours
⇒ 2 hours
∴ Time taken by Akhil to drive 90 km if he drives 15 km per hour slower than his usual speed is 2 hours.