Two trains A and B are running between two points. If the speed of train A is 50% more than the speed of train B. To cover that distance, A takes 15 minutes less than B. If A covered double the distance when B covers the same distance as earlier then he takes 18 minutes more than B. How much time will train A take to cover the distance.
Two trains A and B are running between two points. If the speed of train A is 50% more than the speed of train B. To cover that distance, A takes 15 minutes less than B. If A covered double the distance when B covers the same distance as earlier then he takes 18 minutes more than B. How much time will train A take to cover the distance. Correct Answer 33 minutes
Given:
Speed of train A = 150% of Speed of train B
Calculations:
Time taken by train A= Ta
Time taken by train B= Tb
⇒ Tb – Ta = 15 minutes …(i)
If train A takes ‘Ta’ time to travel a distance, it will take ‘2Ta’ time to travel double the distance
⇒ 2Ta – Tb = 18 minutes …(ii)
Adding (i) and (ii),
⇒ Ta = 33 minutes
∴ The train A will cover the distance in 33 minutes
Shortcut Trick A takes 15 min less time than B to cover the distance.
B takes 15 min more than A to complete the distance.
If A covered double the distance when B covers the same distance as earlier then A takes 18 minutes more than B.
So, A 's time taken to cover the double distance = 15 min (as A completed the distance 15 min earlier than B) + 18 min = 33 min
So total time taken by A to cover the double distance = 15 + 18 = 33 minutes