Rashmi can either walk at a speed of 5 km/hr. or cycle at a speed of 10 km/hr. To cover a distance of 70 km, Rashmi takes 10 hours. How much of the distance, in kilometers, did Rashmi cover of foot?
Rashmi can either walk at a speed of 5 km/hr. or cycle at a speed of 10 km/hr. To cover a distance of 70 km, Rashmi takes 10 hours. How much of the distance, in kilometers, did Rashmi cover of foot? Correct Answer 30
Given:
The speed of Rashmi by foot = 5 km/hr
The speed of Rashmi by cycle = 10 km/hr
Total distance = 70 km
Total time = 10 hours
Formula used:
Distance = Speed × time
Calculation:
Let the Rashmi walk for t hours
Then, Rashmi cycle for (10 - t) hours
Now, A/Q
5t + 10(10 - t) = 70
⇒ 5t + 100 - 10t = 70
⇒ -5t = -30
⇒ t = 6
The distance covered by Rashmi by foot = 5 × 6 = 30 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025