Rakesh and Abhinay are swimmers and they participated in a swimming race in which they had to travel between two ports A and B and returned back from B to A. Rakesh took 37.5 seconds to complete the race and Abhinay took 200/3 seconds to complete the race. If the speed of Abhinay is increased by 100% then find the approximate difference between the time taken by Rakesh and Abhinay to complete the race where the speed of stream is 5m/s and the distance between two ports is 250m.
Rakesh and Abhinay are swimmers and they participated in a swimming race in which they had to travel between two ports A and B and returned back from B to A. Rakesh took 37.5 seconds to complete the race and Abhinay took 200/3 seconds to complete the race. If the speed of Abhinay is increased by 100% then find the approximate difference between the time taken by Rakesh and Abhinay to complete the race where the speed of stream is 5m/s and the distance between two ports is 250m. Correct Answer 10.84 seconds
Given:
Rakesh took 37.5 seconds to complete the race
And Abhinay took 200/3 seconds to complete the race
Formula used: Distance = Speed × Time, (s = v × t)
Calculation:
And let the speed of Rakesh be x m/s
And let the speed of Abhinay be y m/s
So, the speed of Rakesh in downstream = (x + 5) m/s
And the speed of Abhinay in downstream = (y + 5) m/s
So, speed of Rakesh in upstream = (x – 5) m/s
And the speed of Abhinay in upstream = (y – 5) m/s
Now, according to question,
250/(x + 5) + 250/(x – 5) = 37.5
⇒ 1/(x + 5) + 1/(x – 5) = 3/20
⇒ 2x/(x2 – 25) = 3/20
⇒ 3x2 – 40x – 75 = 0
⇒ 3x2 – 45x + 5x – 75 = 0
⇒ 3x (x - 15) + 5 (x - 15) = 0
⇒ (x - 15) (3x + 5) = 0
So, x = 15
And also according to question,
250/(y + 5) + 250/(y – 5) = 200/3
⇒ 1/(y + 5) + 1/(y – 5) = 4/15
⇒ 2y/(y2 – 25) = 4/15
⇒ 4y2 – 30y – 100 = 0
⇒ 4y2 – 40y + 10y – 100 = 0
⇒ 4y (y – 10) + 10 (y – 10) = 0
⇒ (y – 10) (4y + 10) = 0
So, y = 10 (as 2nd value of y is negative and speed cannot be negative)
New speed of Abhinav = 10 × 200% = 20 m/s
So, the time taken by Abhinav to complete the race = 250/(20 + 5) + 250/(20 – 5) = 26.67 seconds.
∴ Required difference = 37.5 – 26 .67 =10.84 seconds.