In a party, where there were 200 guests, 60% had vegetarian food, and 50% had non vegetarian, 30% of guest had both vegetarian and non-vegetarian food. How many people did not dine at the party?

In a party, where there were 200 guests, 60% had vegetarian food, and 50% had non vegetarian, 30% of guest had both vegetarian and non-vegetarian food. How many people did not dine at the party? Correct Answer 40

Given:

Total guest = 200

Veg guest = 60%

Non veg guest = 50%

Calculation:

Total 200 people of this 60% have veg food = 200 × (60/100) = 120

Total 200 people of this 50% have non veg food = 200 × (50/100) = 100

30% both veg and non veg = (30/100) × 200 = 60

⇒ Veg only =60

⇒ Only non veg = 40

⇒ People didn’t dine = 60 + 60 + 40 + x = 200

⇒ 40

∴ 40 people did not dine at the party

Related Questions