In a party, the average age of all the guests is 25 years. The average age of all the male guests is 29 years and the average age of all the female guests is 21 years. What is the percentage of the male guests present in the party?
In a party, the average age of all the guests is 25 years. The average age of all the male guests is 29 years and the average age of all the female guests is 21 years. What is the percentage of the male guests present in the party? Correct Answer 50 percent
Given
The average age of all the guests = 25 years
The average age of all the male guests = 29 years
Formula Used
Average = Sum of observation/ No. of observation
Calculation
Let the number of male guest be x and female guest be y
⇒ Age of all guest = age of male guest + age of female guest
⇒ 25(x + y) = 29x + 21y
⇒ x : y = 1 : 1
So, Percentage of male guest in party = (x/2x) × 100 = 50%
∴ The required answer is 50%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025