Commercial gold (22 parts of 24 is gold) was bought by Raj at Rs. 3300/gram. But the dishonest seller sells a poor quality of gold (a part of 24). When Ramesh resells the gold after the gold price appreciates by 10%, he loses 10%. If the dealer can sell honestly and get 10% profit, what is the profit (%) the dealer earns dishonestly?
Commercial gold (22 parts of 24 is gold) was bought by Raj at Rs. 3300/gram. But the dishonest seller sells a poor quality of gold (a part of 24). When Ramesh resells the gold after the gold price appreciates by 10%, he loses 10%. If the dealer can sell honestly and get 10% profit, what is the profit (%) the dealer earns dishonestly? Correct Answer 34 4/9
Cost of original gold = Selling price × 100/ (100 + Profit)
⇒ 3300 × 100/ (100 + 10)
⇒ Rs. 3000
Cost of a parts of 24 gold = 3000/22 × a
⇒ 1500a/11
Selling price per a gram after appreciation = (100 + 10) /100 × 3300
⇒ Rs. 3630
Selling price of ‘a part of 24’ gram = 3630 × a/22
⇒ 165a
Loss made = 18 2/11% (200/11)
⇒ (3300 – 165a) /3300 × 100 = 10
⇒ (3300 – 165a) /330 = 1
⇒ 3300 – 165a = 330
⇒ 2970 = 165a
⇒ a = 18
Now,
Cost of ‘a part of 24’ gold = 18/22 × 3000
⇒ 27000/11
Selling price = Rs. 3300
Profit% = (3300 – 27000/11)/(27000/11) × 100
⇒ 34 4/9%