Ramesh earns a profit of 30% by selling 300 balls whose cost is RS 900 but he gives 30% of the balls to Raj at cost price and sells the remaining balls. In order to earn the same profit, at what price must he sell three balls?
Ramesh earns a profit of 30% by selling 300 balls whose cost is RS 900 but he gives 30% of the balls to Raj at cost price and sells the remaining balls. In order to earn the same profit, at what price must he sell three balls? Correct Answer RS 10
GIVEN:
Profit = 30%
No. of balls = 300
C.P = RS 900
Balls sold on C.P = 30%
EXPLANATION:
C.P of 1 ball = 900/300 = RS 3
30% of balls = 30/100 × 300 = 90
Remaining balls = 300 -90 = 210
C.P of 90 balls = 90 × 3 = RS 270
Required S.P = 130% of 900 = RS 1170
S.P of remaining 210 balls = 1170 - 270 = RS 900
S.P of 3 balls = 900/270 × 3 = RS 10
∴ He must sell 3 balls for RS 10
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025