A man purchased a car for Rs. 12 lakh and was insured at 80% of the cost. He sold the car at a 15% loss but had not yet delivered it to the buyer when he met with an accident. After the accident, the car damaged a lot and the insurance company paid 90% of the insured amount. The net difference in the two transactions is:
A man purchased a car for Rs. 12 lakh and was insured at 80% of the cost. He sold the car at a 15% loss but had not yet delivered it to the buyer when he met with an accident. After the accident, the car damaged a lot and the insurance company paid 90% of the insured amount. The net difference in the two transactions is: Correct Answer Rs. 1.56 lakhs
Given:
A man purchased a car for price = Rs. 12 lakh
Car was insured at = 80% of the cost of the car
Car was sold at the loss of = 15%
The percentage of the insured amount paid by the insurance company = 90%
Formula:
x% of a number = Actual number × (x/100)
Given:
SP = 12,00,000 × (85/100) = 10,20,000
Amount paid by the insurance company = 12,00,000 × (80/100) × (90/100) = 8,64,000
∴ Required difference = 10,20,000 - 8,64,000 = 1,56,000 or 1.56 lakhs