A wholesale shopkeeper purchases rice for Rs. 22 per kg and sells it at Rs. 25 per kg. He also indulges in dishonest dealing by selling y kg instead of 1 kg. A retail shopkeeper purchases goods from him and sells it at Rs. 28/kg. If he faces a loss of 16% because of being cheated, what is the value of y in kg?
A wholesale shopkeeper purchases rice for Rs. 22 per kg and sells it at Rs. 25 per kg. He also indulges in dishonest dealing by selling y kg instead of 1 kg. A retail shopkeeper purchases goods from him and sells it at Rs. 28/kg. If he faces a loss of 16% because of being cheated, what is the value of y in kg? Correct Answer 0.75
Let the retail shopkeeper purchase 1 kg, but originally, he got just y kg
⇒ Cost price of the rice = 1 × 25 = Rs. 25
⇒ Selling price of rice = y × 28 = Rs. 28y
⇒ Loss = 25 – 28y
⇒ Loss% = {(25 – 28y) /25} × 100
⇒ 16 = (25 – 28y) × 4
⇒ 21 = 28y
∴ y = 21/28 = 0.75
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025