A car that travels on a hill covered 1/2 part of its covered distance at 30 km/hr, 1/3 part of its covered distance at 20 km/hr and the remaining distance at 10 km/hr. Find the average speed of the car in the whole journey?
A car that travels on a hill covered 1/2 part of its covered distance at 30 km/hr, 1/3 part of its covered distance at 20 km/hr and the remaining distance at 10 km/hr. Find the average speed of the car in the whole journey? Correct Answer 20 km/hr
Given:
1/2 part covered with speed = 30 km/h
1/3 part covered with speed = 20 km/h
Remaining covered with speed = 10 km/h
Formula used:
Speed = Distance/Time
Average speed = Total distance/Total time
Calculation:
Let the total distance be 60 km
Time taken by the car to cover (1/2 part of 60) 30 km = 30/30 = 1 hr
Similarly, time taken by the car to cover (1/3 part of 60) 20 km
= 20/20 = 1 hr
Remaining distance = 60 - 20 - 30 = 10 km
Similarly, time taken by the car to cover remaining distance
= 10/10 = 1 hr
So, average speed = 60/(1 + 1 + 1) = 60/3 = 20 km/hr
∴ The average speed of the journey is 20 km/h