Determine the quantity of bleaching powder required for a rural water supply scheme so as to chlorinate 20000 litre of water, whose chorine demand is 2 mg/l. Assume the bleaching powder has 50 % available chlorine.
Determine the quantity of bleaching powder required for a rural water supply scheme so as to chlorinate 20000 litre of water, whose chorine demand is 2 mg/l. Assume the bleaching powder has 50 % available chlorine. Correct Answer 80 gram
Concept:
Chlorine required = amount of water(in litre) × Chlorine demand (mg/l)
Calculation:
Amount of water to chlorinate = 20000 litre
Chlorine demand = 2 mg/l
Bleaching powder has available chlorine = 50%, which signifies that 1 gm of bleaching powder has
0.5 gm of available chlorine
So total chlorine required = 20000 × 2 = 40000 mg = 40 gm
Total Bleaching powder required = 40 × (1/0.5) = 40 × 2 = 80 gm
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025