A current of 10 Ampere flows through a wire whose ends are at a potential difference of 3 Volts. Calculate the resistance of the wire.

A current of 10 Ampere flows through a wire whose ends are at a potential difference of 3 Volts. Calculate the resistance of the wire. Correct Answer 0.3 Ω

Option 3 is correct, i.e. 0.3 Ω.

CONCEPT:

  • Ohm’s law: At constant temperature and other physical quantities, the potential difference across a current-carrying wire is directly proportional to the current flowing through it.

V= RI

Where V is the potential difference, R is resistance and I is current.

CALCULATION:

Given that:

Voltage (V) = 3 volts

Current (I) = 10 Ampere

Resistance (R) =?

⇒ V = I × R

implies, R = V/I

⇒ R = 3/10 where, (V= 3, & I = 10)

⇒ R = 0.3 Ω

Hence option 3 is correct.

Related Questions