A milkman buys two cows for Rs. 6000. He sells the first cow at a profit of 20% and the second cow at a loss of 10%. What is the SP of the first and second cow if in the whole transaction there is no profit no loss?
A milkman buys two cows for Rs. 6000. He sells the first cow at a profit of 20% and the second cow at a loss of 10%. What is the SP of the first and second cow if in the whole transaction there is no profit no loss? Correct Answer 2400, 3600
Let, the CP of 1st and 2nd cow be x & y
Hence, x + y = 6000 ---- (1)
According to question
20% profit of x = 10% loss of y
⇒ 0.2x = 0.1y ---- (2)
Solving 1 & 2 we get
x = 2000 and y = 4000
Hence, SP of 1st cow = 2000 × 1.2 = 2400
SP of 2nd cow = 4000 × 0.9 = 3600
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025