A shepherd buys two sheeps for Rs. 1500. He sells first sheep at a profit of 22% and the second sheep at a loss of 8%. What is the CP of second sheep if in the whole transaction there is no profit no loss?

A shepherd buys two sheeps for Rs. 1500. He sells first sheep at a profit of 22% and the second sheep at a loss of 8%. What is the CP of second sheep if in the whole transaction there is no profit no loss? Correct Answer Rs. 1100

Given:

A shepherd buys two sheeps for Rs. 1500.

He sells the first sheep at a profit of 22%.

The second sheep at a loss of 8%.

Solution:

Let the C.P. of the first sheep be Rs. x.

The C.P. of the second sheep is 1500 – x.

S.P. of the first sheep = x + 22% of x

S.P. of the second sheep = 1500 – x – (8% of 1500 – x)

According to question,

⇒ 1500 = x + 22x/100 + 1500 - x - 8 (1500 - x)/100

⇒ 1500 = x + 22x/100 + 1500 - x - (12000 + 8x) /100

⇒ 1500 = x + 22x/100 + 1500 - x - 12000/100 + 8x/100

⇒ 1500 – 1500 + 120 = x + 22x/100 - x + 8x/100

⇒ 120 = 22x/100 + 8x/100

⇒ 120 = (22x + 8x)/100

⇒ 120 = 30x /100

⇒ 30x = 240 × 100

⇒ 30x = 12000

⇒ x = 12000/30

⇒ x = 400

Cost price of 2nd sheep = 1500 - x = 1500 - 400

⇒ Rs 1100

Related Questions