Cost price of a mobile is Rs 44,040. Mukesh purchases 5 such smart phones and adds in an extra cost for installing new licensed softwares whose cost is 1/8th of cost price of each smart phone. He sells the first smart phone at Rs 35,000 and still made a profit of 20% on whole deal by selling smart phones on average price required to maintain the profit. One such smart phone was sold to seema who in turn traded her new phone to an old phone whose cost was Rs 50,000. Find loss incurred by seema in this whole deal.

Cost price of a mobile is Rs 44,040. Mukesh purchases 5 such smart phones and adds in an extra cost for installing new licensed softwares whose cost is 1/8th of cost price of each smart phone. He sells the first smart phone at Rs 35,000 and still made a profit of 20% on whole deal by selling smart phones on average price required to maintain the profit. One such smart phone was sold to seema who in turn traded her new phone to an old phone whose cost was Rs 50,000. Find loss incurred by seema in this whole deal. Correct Answer Rs 15567.5

Given:

C.P. of mobile = Rs 44,040

N = 5

Software = 1/8th of C.P.

First Smart phone = Rs 35000

Overall profit = 20%

Trade = Rs 50000

Formula used:

S.P. = C.P. × (1 + (Profit%/ 100))

Calculation:

C.P. of five phones = 5 × 44,040

⇒ C.P. of 5 phones = Rs 220,200

⇒ cost of software = 44,040/8

⇒ Rs 5,505

⇒ Total c.p. = Rs 220,200 + Rs 27,525

⇒ Total c.p. = Rs 247,725

⇒ Actual S.P. = Rs 247,725 × (1 + 0.20)

⇒ Actual S.P. = Rs 297,270

⇒ Rs 297,720 – 35,000 = 262,270

⇒ Avg price s,p, required = Rs 65,567.5

⇒ Seema purchased at Rs 65,567.5

⇒ Loss of seema = Rs 15,567.5

∴ loss incurred by seems is Rs 15,567.5

Related Questions