Srinivas sold an article for Rs. 6800 and incurred a loss. Had he sold the article foe Rs. 7850, his gain would have been equal to half of the amount of loss that he incurred. At what price should he sell the article to have 20% profit = ?
Srinivas sold an article for Rs. 6800 and incurred a loss. Had he sold the article foe Rs. 7850, his gain would have been equal to half of the amount of loss that he incurred. At what price should he sell the article to have 20% profit = ? Correct Answer Rs. 9000
Let the cost price of a article be xThen, loss = (x - 6800)
Again, profit = (7850 - x)
According to given information we get
Now,
$$\eqalign{ & \left( {7850 - x} \right) = \frac{{x - 6800}}{2} \cr & \Rightarrow 15700 - 2x = x - 6800 \cr & \Rightarrow 2x + x = 15700 + 6800 \cr & \Rightarrow 3x = 22500 \cr & \therefore x = \frac{{22500}}{3} = 7500 \cr & {\text{If profit }}\% = 20\% {\text{ then}} \cr & \therefore {\text{SP}} = \frac{{7500 \times 120}}{{100}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{.9000}} \cr} $$
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025