Ms. Pooja invests 13% of her monthly salary, i.e., Rs. 8554 in Mediclaim Policies. Later she invests 23% of her monthly salary on Child Education Policies; also she invests another 8% of her monthly salary on Mutual Funds. What is the total annual amount invested by Ms. Pooja ?
Ms. Pooja invests 13% of her monthly salary, i.e., Rs. 8554 in Mediclaim Policies. Later she invests 23% of her monthly salary on Child Education Policies; also she invests another 8% of her monthly salary on Mutual Funds. What is the total annual amount invested by Ms. Pooja ? Correct Answer Rs. 28952
Let Pooja's monthly salary be = Rs. xThen, 13% of x = 8554
⇒ $$\frac{13x}{100}$$ = 8554
⇒ x = $$\frac{8554 × 100}{13}$$
⇒ x = 65800
Total percentage of salary invested
= (13 + 23 + 8)%
= 44%
∴ Total amount invested monthly
= 44% of Rs. 65800
= Rs. $$\frac{44}{100}$$ × 65800
= Rs. 28952
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025