A company makes a profit of 6% on its first TK. 1,000 of sales each day and Tk. 55 per thousand on all sales in excess of TK. 1,000 for that day. How much profit will the company make in a day when sales are Tk. 6,000?
A company makes a profit of 6% on its first TK. 1,000 of sales each day and Tk. 55 per thousand on all sales in excess of TK. 1,000 for that day. How much profit will the company make in a day when sales are Tk. 6,000? Correct Answer 335
Profit on first 1000Tk. = 6*1000/100 = 60 Tk. Profit on the rest of 6000 Tk. that is, Profit on 5000 Tk. = 55*5000/1000 = 275 Tk. Total Profit = ( 275 + 60 ) Tk. = 335 Tk
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025