A company makes a profit of 5% in its first TK. 1000 of sales each day , and 4% on all sales in excess of TK. 1000 for that day . What would be the profit of the company in day when sales are TK. 6000 ?
A company makes a profit of 5% in its first TK. 1000 of sales each day , and 4% on all sales in excess of TK. 1000 for that day . What would be the profit of the company in day when sales are TK. 6000 ? Correct Answer 250
Profit for first 1000 TK sales = 5% of 1000 = 5/100 of 1000 = 50 TK Profit for Excess (6000 - 1000 = 5000) TK sales = 4% of 5000 = 4/100 of 5000 = 200 TK Total profit = 50 + 200 = 250 TK
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025