A Company makes a profit 6% on its first Tk. 10,000 of sales day and 5% an all sales in excess of Tk. 10,000 for that day. How much profit will the company make in a day when sales are Tk. 16,000?
A Company makes a profit 6% on its first Tk. 10,000 of sales day and 5% an all sales in excess of Tk. 10,000 for that day. How much profit will the company make in a day when sales are Tk. 16,000? Correct Answer 3100
Profit on first 10,000Tk. = 6*10000/100 = 600 Tk. Profit on the rest of 60,000 Tk. that is, Profit on 50,000 Tk. = 5*50000/100 = 2500 Tk. Total Profit = ( 2500 + 600 ) Tk. = 3100 Tk.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025