A company makes a profit of 6% on its first Tk. 1,000 of sales each day and Tk. 55 per thousand on all sales in excess of Tk. 1,000 for the day. How much profit will the company make in day when sales are Tk. 6,000?
A company makes a profit of 6% on its first Tk. 1,000 of sales each day and Tk. 55 per thousand on all sales in excess of Tk. 1,000 for the day. How much profit will the company make in day when sales are Tk. 6,000? Correct Answer 335
For first 1,000tk , profit is = 1000×6100 = 60Remaining (6,000-1,000) or 5,000, profit is = 5000×551000 = 275Total Profit = 60+275 = 335 (Ans.)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025