A borrower pays 18% interest per year on the first Tk. 600 he borrows and 17% per year on the part of the loan in excess of Tk. 6000. How much interests will the borrower pay on a loan of Tk. 6000 for one year?

A borrower pays 18% interest per year on the first Tk. 600 he borrows and 17% per year on the part of the loan in excess of Tk. 6000. How much interests will the borrower pay on a loan of Tk. 6000 for one year? Correct Answer 1026

Interest, I = P n r Interest for first 600 TK = 600 x 1 x 18/100 = 108 TK Money borrowed above 600 TK = 6000 - 600 = 5400 TK Interest on 5400 TK = 5400 x 1 x 17/100 = 918 TK Total interest = 108 + 918 = 1026 TK

Related Questions