An individual is cycling at a speed of 25 km per hour. He catches his predecessor who had started earlier in two hours. What is the speed of his predecessor who had started 3 hours earlier ?
An individual is cycling at a speed of 25 km per hour. He catches his predecessor who had started earlier in two hours. What is the speed of his predecessor who had started 3 hours earlier ? Correct Answer 10 kmph
The distance covered in two hour,= 2 × 25 = 50 km Time taken by first individual = (3h + 2h) = 5hThen, the speed of predecessor, = $$\frac{{50}}{5}$$ = 10 kmph.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025