Two items A and B have equal cost price. Item A is sold at 40% profit and item B is sold at an amount 20% less than the selling price of item A. If the total profit is 156 Rs then find the cost price of A.

Two items A and B have equal cost price. Item A is sold at 40% profit and item B is sold at an amount 20% less than the selling price of item A. If the total profit is 156 Rs then find the cost price of A. Correct Answer Rs. 300

Let the cost price of A as well as B is 100 Rs. Then, ATQ: Selling Price of A = 100+40 = 140 And Selling Price of B = 140 - (140*0.2) = 140 - 28 = 112 Total selling price = 140+112 = 252 Rs. Total Cost price = Rs. 200 So by taking cost price = 100 Rs. Total profit = 52 Rs. Total profit will be Rs. 156 when cost price = (100/52)*156 = Rs. 300.

Related Questions