Chennaiexpress left Hyderabad forChennai at 14 : 30 hours, travelling at a speed of 60 kmph andCharminar Express left Hyderabad forChennai on the same day at 16 : 30 hours, travelling at a speed of 80 kmph. How far away fromHyderabad will the two trains meet?
Chennaiexpress left Hyderabad forChennai at 14 : 30 hours, travelling at a speed of 60 kmph andCharminar Express left Hyderabad forChennai on the same day at 16 : 30 hours, travelling at a speed of 80 kmph. How far away fromHyderabad will the two trains meet? Correct Answer 480 kms
Now, the distance covered by Chennai express in 2 hrs = 60 x 2 = 120 kms
Let the Charminar Express takes 't' hrs to catch Chennai express
=> 80 x t = 60 x (2 + t)
=> 80 t = 120 + 60t
=> t = 6 hrs
Therefore, the distance away from Hyderabad the two trains meet = 80 x 6 = 480 kms.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025