In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ? Correct Answer Rs. 32,292

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. What is the profit percentage earned by Ajeet by selling the article? Statement I: Ajeet sold the article for Rs. 128. If he sold it for Rs. 8 more, she would have earned a profit of 70%. Statement II: Ajeet marked the price of the article 80% above the cost price and sold it for Rs. 128 at a discount of Rs. 16 on the marked price.