The market value of a share is 25% of its face value and the face value of the share is 20% of its selling price. If the profit on selling the share is 100 rupees, find the market value of the share.

The market value of a share is 25% of its face value and the face value of the share is 20% of its selling price. If the profit on selling the share is 100 rupees, find the market value of the share. Correct Answer 6.25 rupees

The profit on selling the share is 100 rupees. The face value of the share is 20% of its selling price. The profit percentage = 80 / 20 * 100 = 400% profit 400% profit = 100 rupees The face value is 100 / 400 * 100 = 25 rupees The market value is 25% of the face value = 25% of 25 = 6.25 rupees.

Related Questions