The market value of a share is 75% of its face value and the face value of the share is 80% of its selling price. If the profit on selling the share is 50 rupees, find the market value of the share.
The market value of a share is 75% of its face value and the face value of the share is 80% of its selling price. If the profit on selling the share is 50 rupees, find the market value of the share. Correct Answer 150 rupees
The profit is 50 rupees The face value of the share is 80% of the selling price. The profit = 100 – 80 / 80 * 100 = 25% The profit is 25% of the face value = 50 rupees 25% of the face value is 50 rupees. 100% of the face value = 50 / 25 * 100 = 200 rupees The market value is 75% of the face value = 75% of 200 = 150 rupees.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025